آشنايي با هيدروکسيد سديم

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شماهيدروکسيد سديم يکي از رايج ترين مواد معدني يا قليايي است. فرمول شيميايي NaOH و جرم مولي آن 40.01 g / mol است. اين نمک قليايي سديم است که با استفاده از فرايند الکتروليتي کلر توليد مي شود که در آن الکتروليز محلول کلريد سديم، گاز کلر و هيدروکسيد سديم موجود مي باشد. NaOH به عنوان محلول 50? در آب به دست مي آيد و سپس به صورت جامد يا پودر ( سود پرک ) خشک مي شود.


خواص فيزيکي :


جامد بلوري بي بو، با تراکم 2.13 گرم در ميلي ليتر و نقطه ذوب 318 درجه سانتيگراد است. اين پودر به طور گسترده اي در دسترس پلت ها، دانه ها، همچنين به عنوان راه حل هاي آبي از غلظت هاي مختلف است.


خواص شيميايي :


هيدروکسيد سديم محلول در حلال هاي قطبي مانند آب و متانول است و در حلال هاي آلي قابل حل نيست. محلول جامد NaOH در آب يک واکنش بسيار خنثي است و مقدار آن زياد است. به عنوان يک پايه قوي، هيدروکسيد سديم به آساني با اسيد هايي مانند HCl واکنش مي دهد تا نمک هاي مربوطه را شکل دهند.


هيدروکسيد سديم يکي از بنيادي ترين مواد در صنعت است. استفاده اصلي آن در صنعت کاغذ، صنايع نفت، صنايع نساجي، توليد صابون و مواد شوينده در فرايند توليد آلومينيوم باير، تميز کردن صنعتي و تنظيم pH مي باشد. همچنين براي بسياري از کاربردها در صنايع غذايي استفاده مي شود.


هشدارها :


 اين قليايي قوي و بسيار خورنده است که به راحتي بافت هاي زنده را تجزيه مي کند. تماس پوستي مي تواند باعث سوختگي شديد شيميايي شود و تماس با چشم مي تواند باعث کوري دائمي شود. NaOH جامد با آب و اسيدها در يک واکنش بسيار اکستريميک واکنش مي دهد و مي تواند باعث سوختگي شود.


کاستيک سودا براي توليد بسياري از محصولات روزمره مانند کاغذ، آلومينيوم، فريزر تجاري و تميز کننده فر، و صابون و مواد شوينده استفاده مي شود. در پروسه توليد صابون و انواع مواد شوينده خانه ها و برنامه استفاده مي شود. سفيد کننده کلر با ترکيب کلر و هيدروکسيد سديم توليد مي شود.


هيدروکسيد سديم و پزشکي


کمک به توليد انواع داروها و محصولات دارويي مانند آسپرين ( ضد انعقادي ) استفاده مي شود که مي تواند به جلوگيري از ه شدن خون و کاهش داروهاي کاهش کلسترول کمک کند.


هيدروکسيد سديم در درمان آب


تاسيسات آبرساني شهري براي کنترل اسيديته آب استفاده مي کنند و به حذف فلزات سنگين از آب کمک مي کنند.


هيدروکسيد سديم در توليد مواد غذايي


هيدروکسيد سديم در چندين برنامه کاربردي براي پردازش مواد غذايي مانند زيتون استفاده مي شود. کاستيک سودا براي حذف پوست از گوجه فرنگي، سيب زميني و ساير ميوه ها و سبزيجات براي کنسرو کردن و همچنين به عنوان يک ماده حاوي مواد نگهدارنده غذا که باعث جلوگيري از رشد قالب و باکتري در غذا مي شود.ãäÈÚ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها